تبلیغات
تور یونان | تور نوروزی یونان | تور آتن - مختصری از تاریخ یونان
  • تور یونان

کاربر عزیز،
به وبسایت تور یونان | تور نوروزی یونان | تور آتن خوش آمدید

مختصری از تاریخ یونان

مردمی که نمی توانند گذشته شان را به فراموشی بسپارند.
جهانگردان امروزی که با آژانس مسافرتی کاروانیک به یونان سفر می کنند به خوبی می دانند که از ویرانه هایی دیدار خواهند کرد. اما فقط وقتی که شخص در سراسر کشور گشته باشد، به تعداد بسیار زیاد مناطق باستانی موجود  پی می برد.

سفر به یونان
سفر به یونان


مختصری از تاریخ یونان اگر بخواهیم بگوییم باید بدانید که بقایای تمدن هایی که مدت هاست از بین رفته اند نه تنها تمدن یونانی، بلکه تمدن روم، بیزانس، ونیزی ها و ترک ها- در هر سو به چشم می خورد. به نظر می رسد در هر گوشه ای سنگ های ترک خورده، ساکت و ساکن زیر آفتاب گرم مدیترانه ای جهانگردان را به توقف وا می دارند تا برای لحظه ای به یاد بیاورند که در این مکان سال ها پیش مردمی می زیسته و عشق می ورزیدند، همان گونه که امروز چنین می کنند.

تاریخ یونان
تاریخ یونان

تاریخ یونان
تاریخ یونان

از میان این ویرانه ها، بقایای معابد کلاسیک عظیم مانند پارتنون، آکروپولیس بر فراز شهر آتن، نشان می دهد که یونان که امروز کشوری کوچک با نفوذ و قدرت متوسط است، روزگاری خاستگاه یکی از برترین و با نفوذترین تمدن های فرهنگی در تاریخ جهان بوده است. در واقع، یونانیان باستان که سرزمینشان را هلاس و خود را هِلِنس می نامیدند، اندیشه های سیاسی و ادبیات آن ها بر شکل دهی فرهنگ و اندیشه های آمریکایی اش که بعدها ایالات متحده آمریکا را تشکیل داد، تأثیر به سزایی داشته است.

تاریخ یونان
تاریخ یونان

تاریخ یونان
تاریخ یونان

وجود ویرانه های تمدن های روم، بیزانس، ونیز و ترک در یونان مشخص می کند که یونیان باستان بر میهن خود تسلط نداشته اند و این که اشغالگران بیگانه یکی پس از دیگری بر این سرزمین حکومت کرده اند، هر یک به قدرت رسیده و به نوبه خود افول کرده اند. جای شگفتی است که تا چندی پیش نودگان کسانی که مفهوم آزادی انسان را خلق کردند خود زیرسلطه بیگانگان بوده اند، در حالی که موفقیت های شگفت انگیز پیشینیانشان آن ها را احاطه کرده بود.

تاریخ یونان
تاریخ یونان

اولین مراحل فراز و نشیب طولانی و سخت فرهنگ های گوناگونی را که در خاک یونان پدید آمده است می توان به خوبی در این گفته استرینگ فلو لار، محقق پیشین دانشگاه روتگر، دریافت: هشت قرن قبل از میلاد مسیح، جهانی به نام جهان یونانی به وجود امده بود. این تمدن از سایه های مبهم عصر تیرگی ظهور کرد. این تمدن زندگی درپرتو آزادی و قانون را آموزش داد، اندیشه و خلق هنر عالی، نمایشنامه های تراژیک، کمدی، تاریخی، فلسفه، ریاضیات و علوم را یاد داد ..... سرانجام در برابر شمشیر و قدرت روم تسلیم شد.

تاریخ یونان
تاریخ یونان

تاریخ یونان
تاریخ یونان

بخشی از امپراتوری روم شد که فرهنگ یونان باستان را جذب و رقیق کرد و آن را گسترش داد. در بطن آن جامعه ای تازه متولد شد، جامعه مسیحی. خدایانش فرومردند یا از انسان ها دوری گزیدند.  در شرق پوسته امپراتوری یک فرهنگ جدید یعنی فرهنگ بیزانس را حمایت کرد و در غرب پوسته و بدنه این تمدن در هم شکست و تمدن وارد دوران تیرگی جدیدی ( دوران ابتدایی قرون وسطی) شد.
با ادمه یافتن دوران قرون وسطی، فرانک ها ( قومی از قبایل ژرمنی)، ونیزی ها، ترک های عثمانی هر یک به نوبت بر یونان سلطه یافتند و اختیار آن کشور را در دست گرفتند.